A A A K K K
людям із порушенням зору
Відділ культури і туризму Чернігівської селищної ради
Бердянського району Запорізької області

Історична довідка

З історії розвитку бібліотек Чернігівського району
Запорізької області


Премудросте земна, бібліотеко!

Віват тобі, хранителько свята!

До тебе йдуть і зблизька, і здалека,

Щоб почерпнуть від тебе лиш добра.


Не оминайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки.

Нема прекрасніших доріг,

Ніж, в цей вселюдський храм науки.


Бібліотеки - один з інструментів нашої цивілізації, який вже багато століть доводить свою ефективність в процесах збереження, накопичення і передачі людських пізнань. Вважається, що перші аналоги сучасних бібліотек з’явилися ще близько 2,5 тисяч років до нашої ери на Сході. Це були зібрані в одному з древніх вавилонських храмів міста Ніппур глиняні таблички на яких їх сучасники записали важливу інформацію для наступних поколінь.

У Київській Русі перші бібліотеки стали відкривати після прийняття християнства. Це були церковні бібліотеки, серед яких у той час найбільшою вважалася заснована в 1037-му році князем Ярославом Мудрим бібліотека Софії Київської. У ній зберігалося понад дев’ятсот книг, які були виготовлені  виключно вручну.

Для середньовіччя це була грандіозна і клопітка праця і в подальшому в майстернях при Софійському соборі робилися книги, які увійшли в основу інших бібліотечних зібрань, наприклад, бібліотеки при Печерському монастирі, яка стала найбільшим з кінця ХІ століття центром культурного життя Київської Русі.

На території нашого району для покращення освітнього рівня дорослого населення менонітських колоній за ініціативи визначного діяча менонітської общини колонії Молочна, одного з найбільших землевласників та підприємців Півдня Росії Йогана Корніса у колонії Гнаденфельд (нині село Богданівка) були створені читацький клуб та бібліотека. У  1845 році  в ній налічували 355 томів. 

Точної дати створення Чернігівських районних бібліотек для дорослих та дітей, на жаль, не збереглося. Зі спогадів комсомольців 20-х років ХХ століття у 1921 році в Чернігівці розпочали роботу сільбуд та хата-читальня з метою ліквідації неграмотності серед населення.

З «Опису населених пунктів Катеринославської губернії» станом на 1 січня 1925 року відомо, що у нашому районі нараховувалося 6 хат-читалень (Чернігівка, Верхній Токмак, Могиляни, Обіточне, Салтичія, Стульневе). На початку 30-х років XX століття районна бібліотека для дорослих та дітей займала по дві кімнати у приміщенні поряд з колишнім приміщенням районного вузлу зв’язку.

Бібліотеки мали по невеличкій читацькій залі, де в той час проводилися голосні читання газет, брошур, книг, організовувалися викладки книг. На 1 січня 1941 року книжковий фонд районної бібліотеки для дорослих становив 35 тисяч примірників, а для дітей – 15 тисяч примірників. У роки Великої Вітчизняної війни бібліотеки не працювали, книги на зберігання розібрали по домівках читачі та жителі Чернігівки.

Для відновлення роботи бібліотек на початку 1946 року почали збирати книги. Восени того ж року бібліотеки були відкриті та  розміщені в приміщенні по вулиці Набережній, будинок  36, де займали дві кімнати. З цього часу розпочалася робота з читачами та почалося планове комплектування бібліотечного фонду.

Завідувачем районної бібліотеки для дорослих у 1946-1947 роках була Олександра Семенівна Лисенко, з 28 березня 1947 року - Ганна Никифорівна Ковалевська, а з січня 1951 року по серпень 1970 року – Марія Арсентіївна Мосіяш. Завідувачем бібліотеки для дітей з 29 липня 1949 року працювала Любов Федотівна Браташ, а з 15 вересня 1951 року по 20 липня 1985 року – Євгенія Миколаївна Омельченко.

На початку 50-х років у бібліотеках почали працювати Козирська М.М., Омельченко Є.М., Лакота Н.Д, Сілаєва Л.А., Сьомик С.Г. Структуру районних бібліотек на той час складали абонемент та читацькі зали. З 1967 року до цього часу районні бібліотеки знаходяться у спеціально збудованому двоповерховому приміщені за адресою вулиця Соборна (Леніна), 414.

На території району у 50-60 роки бібліотеки створювалися при сільських радах, клубах, колгоспах, підприємствах, школах. Першими були відкриті бібліотеки у Просторівській та Новомихайлівській сільських радах. Вони планово комплектувалися, працівники здобували спеціальну бібліотечну освіту.

В селах, які не мали бібліотек, на виробничих ділянках колгоспів, установ та підприємств організовувалися бібліотечні пункти. В цей час популярними серед читачів були бібліографічні огляди літератури, усні журнали, читацькі конференції.

На початок 70-х років у районі склалася наступна мережа державних бібліотек: 2 районні бібліотеки, 24 сільських бібліотек. Їх книжковий фонд складав близько 200 тисяч примірників. Районна бібліотека для дорослих обслуговувала 3,5 тисячі читачів.

Кваліфіковані фахівці здійснювали просвітницьку роботу у бібліотеках, на підприємствах, колгоспах. У районній бібліотеці для дорослих методистом працювала Веремій В.А., яка надавала методичну та практичну допомогу бібліотекам району.

Серед сільських бібліотекарів були досвідчені та сумлінні працівники: Мельник З.Ф., Свиріденко Т.А., Радченко Н.В., Сокрута Л.П., Прокопенко В.І., Небаба В.І, Лебедь Ж.Є. З 29 липня 1970 року завідувачем районної бібліотеки для дорослих було призначено Жолоб В.І., яка працювала на цій посаді до 30 квітня 2013 року.

З 1 січня 1976 року рішенням виконкому обласної Ради депутатів трудящих № 172 від 29.04.1975 року Чернігівські районні бібліотеки для дорослих та дітей, а також 22 сільські бібліотеки були об’єднані у Чернігівську районну централізовану бібліотечну систему (ЦБС).

У структурі ЦБС працювали відділи: у районній центральній бібліотеці – відділ обслуговування читачів (абонемент, читацька зала, кафедра юнацтва), організації та використання єдиного книжкового фонду, організаційно-методичної та інформаційно-бібліографічної роботи, районна бібліотека для дітей, 22 сільські бібліотеки-філії.

В умовах централізації поліпшився склад книжкового фонду бібліотек. Для  пошуку книг у бібліотеках ЦБС був створений довідково-бібліографічний апарат. Для задоволення читацьких інтересів використовується єдиний книжковий фонд, а також запроваджуються нові форми та методи бібліотечної роботи.

У 1977 році районна бібліотека отримала бібліобус, який обслуговував 10 населених пунктів, які не мали стаціонарних бібліотек. Бібліотекарями бібліобусу працювали Н.Морозова, А.Харченко, Н.Холодуліна, водіями - Кондратенко М. П., Курусь В.Ф., Фінько В.Г., Антасевич М.З., Похилько Ф.Ф.

У 70-80 роки Чернігівській районній бібліотеці для дітей, Довгинській, Новополтавській, Новоказанкуватській, Богданівській, Панфілівській сільським, Токмачанській, Першотравневій селищним бібліотекам присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи». Бібліотеки району активно приймали участь у районних та обласних конкурсах, проводили районні читацькі конференції, бібліографічні огляди, усні журнали, була налагоджена система підвищення професійного рівня бібліотечних працівників.

У районних бібліотеках почали працювати молоді працівники: Большакова Т.І, Люміна Л.А., Кондратенко Т.В., Кондратенко Р.В., Шуляк Л.В., Оверченко Г.С., Холодуліна Н.І., Харченко А.В., Синєпольська Л.В., Базаря А.І., Кошеленко В.І.

У 80-х та на початку 90-х років при бібліотеках почали працювати любительські об’єднання за інтересами: "Юний філателіст» - районна бібліотека для дітей (керівник Антонюк Т.М.); «Хозяюшка» - Панфілівська сільська бібліотека (керівник Лебедь Ж.Є.), Владівська сільська бібліотека (керівник Балута К.П.); «Берегиня» - Богданівська сільська бібліотека (керівник Орел. І.В.); «Патріот» - Новоказанкуватська сільська бібліотека (керівник Радченко Н.В.), Новополтавська сільська бібліотека (керівник Сокрута Л.П.).

Особливо популярні серед читачів-дітей були клуби «Книга і лялька», які працювали у районній бібліотеці для дітей та Новополтавській сільській бібліотеці № 2 (керівники Кондратенко Т.В., Лебедь Ж.Є.), а також любительське об’єднання  районної бібліотеки «Рукодельница» (керівник Синєпольська Л.В.).

25 січня 1986 року при Чернігівській районній центральній бібліотеці створюється любительське об’єднання «Ліра». Президент клубу - Володимир Гаврилович Чорний, режисер та сценарист літературно-музичних вечорів - Большакова Тамара Іванівна. Популярним серед чернігівських ерудитів був клуб «Что? Где? Когда?» (керівник Холодуліна Н.І.).

Централізована бібліотечна система на початок 90-х років обслуговувала 11600 читачів, книговидача становила 221 тисяч примірників. Книжковий фонд бібліотек налічував 230 тисяч примірників. На його комплектування витрачалося щорічно 25-28 тисяч рублів, ЦБС одержувала до 6 тисяч назв книг щорічно.

У 1991 році проведена оптимізація централізованої бібліотечної системи в результаті якої із мережі вибули Петровська, Салтичійська, Новомихайлівська №2 сільські та Першотравнева селищна бібліотеки. У структурі Чернігівської ЦБС залишилося 20 структурних підрозділів: 2 районні бібліотеки, 18 сільських бібліотек-філій. У той час змінився штатний розпис ЦБС, реорганізовалися відділи організації та використання єдиного книжкового фонду, організаційно-методичної та інформаційно-бібліографічної роботи.

У 1998 році Чернігівська районна центральна бібліотека започаткувала надання платних послуг для користувачів. Її підтримали Калінінська, Новомихайлівська, Богданівська, Довгинська сільські бібліотеки-філії. Надходження коштів від платних послуг з року в рік зростали: у 2000 році – 5,4 тисяч гривень, у 2003 році – 8,3 тисяч гривень. Ці кошти використовувалися на поповнення книжкового фонду, господарчі витрати, заробітну плату.

З початку 90-х років головний напрямок у роботі з читачами - формування національної свідомості, шанобливого ставлення до традицій і звичаїв українського народу. Цьому сприяли заходи присвячені Дню Конституції України, Дню незалежності України.

Традиційним стало проведення Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги, Шевченківських та Лесиних днів, Дня Перемоги, Дня матері, Дня захисту дітей, Новорічних та Різдвяних свят. На протязі цих років у районній бібліотеці для дітей працювали любительські об’єднання «Джерельце» (керівник – Люміна Л.А.) та «Акварель» (керівник – Горобей О.Р.), в районній центральній бібліотеці продовжує працювати любительське об'єднання «Ліра».

Серед найвідоміших літературно-музичних вечорів «Ліри»: прем’єра книги «Над Чернігівкою небо голубе», вечори – «Живи криниця доброти у серці кожної людини», «Тобою починається весна», «Запалимо свічу пам’яті», «Радію за тепло прожитих літ», «Эта вера от пули меня темной ночью хранила» та інші.

Змістовно і цікаво проходять в районній бібліотеці для дітей дитячі ранки, години цікавих повідомлень, конкурси дитячих малюнків. Читачі-діти прийняли активну участь у Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Я і мої права», шестеро з них нагороджені дипломами обласного журі за участь у цьому конкурсі.

На Міжнародний конкурс «Світ без мурів очима дітей» направлено 10 робіт читачів-дітей, одна з яких стала переможцем у цьому конкурсі. Автор роботи Аліна Жолоб (на той час учениця Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу А.М. Темника) нагороджена поїздкою до Німеччини.

Також у цей період на базі районної бібліотеки для дітей працювала програма «Правова стежина». Найбільш цікаві заходи цієї програми – це спектаклі для дітей «Петрушка иностранец», «Вовка в тридевятом царстве», «Новорічні пригоди Колобка» та інші, які стверджують права дітей на гідне життя.

У 2008 році дуже цікаво і змістовно був проведений районний конкурс-виставка для дітей «Дарунок щирий Великодню» на кращу поробку, малюнок чи вишивку до свята Великодня. На виставку було представлено цікаві роботи дітей, за що переможці конкурсу отримали призи від церкви Різдва Пресвятої Богородиці селища Чернігівка та можливість побувати на Великодньому концерті у місті Бердянськ.

Бібліотеки ЦБС взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Легенди рідного краю» на кращу письмову роботу щодо знань про історичні, топонімічні та побутові легенди Чернігівщини. Переможцем конкурсу став проект: «Туристичний маршрут «Природні перлини та легенди рідного краю».

18-19 червня 2008 року на базі Чернігівської районної бібліотеки були проведені обласні краєзнавчі читання для методистів районних бібліотек області за темою «Туристичне краєзнавство: роль і місце бібліотек». Учасники заходу відвідали Верхньотокмацьку сільську бібліотеку-філію, ознайомилися з ландшафтним заповідником Урочище Скелі та архітектурною пам’яткою XIX століття – діючим Храмом Архістратига Божого Михаїла в селі Верхній Токмак, Чернігівським районним історичним музеєм. До роботи читань залучалися: місцевий краєзнавець Єременко М.М., дослідник рідного краю Бадіон О.П. та протоієрей отець Віктор (Ракк).

Традиційним стало проведення щорічного Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Найкращий читач України», участь в якому приймають читачі бібліотек району, учні 6-7 класів. Переможці відбіркових турів беруть участь у районному та обласному конкурсах.

У 2009 сільські бібліотеки-філії ЦБС брали участь в обласному конкурсі «Краща сільська бібліотека». Переможцем районного етапу стала Хмельницька сільська бібліотека-філія. У Всеукраїнському конкурсі творчих робіт «Я – патріот» читачі Владівської, Широкоярської, Токмачанської, Новополтавської та Верхньотокмацької бібліотек-філій нагороджені грамотами, дипломами та призами за зайняті I, II, III місця обласного туру конкурсу, а читач Владівської сільської бібліотеки Сергій Лущай, який написав “Казку про незвичайні Слова-квіти-Рідної Мови діти”, зайняв I місце у республіканському турі конкурсу у номінації «Мова – душа моя».

До 65-річчя Перемоги проведено районний конкурс творчих робіт «Про мужність діда гордо розповім», в якому взяли участь читачі майже всіх бібліотек ЦБС. Переможці конкурсу були нагороджені грамотами та призами.

Вперше у 2011 році бібліотеки ЦБС спільно з відділом у справах дітей Чернігівської районної державної адміністрації до Дня Святого Миколая була проведена благодійна акція «Зазирни в своє серце».

В ході якої було зібрано близько 5 тисяч гривень, а також одяг, книги, іграшки. До Дня Святого Миколая 79 дітей одержали солодкі подарунки, іграшки та інше. Акція завершилася 19 грудня великим святковим театралізованим концертом для 160-ти дітей селища Чернігівки. Кожна дитина присутня на концерті одержала «Миколайчика» та цукерки.

У 2011 році з метою посилення інформаційної функції бібліотек, ефективного задоволення потреби користувачів бібліотек та місцевих громад Чернігівська ЦБС виграла комп’ютерний грант в рамках міжнародного проекту «Бібліоміст».

Це спільна робота партнерських організацій таких як: рада міжнародних наукових досліджень та обмінів, агентство США з міжнародного розвитку, технології корпорації Microsoft, українська бібліотечна асоціація, глобальні бібліотеки за підтримки Міністерства культури України.

Відкрито Інтернет-центри у 5 бібліотеках ЦБС: Чернігівська районна центральна бібліотека, районна бібліотека для дітей, Новомихайлівська, Богданівська та Довгинська сільські бібліотеки-філії. Читачі цих бібліотек мають вільний доступ до сучасних інформаційних ресурсів.

Наприкінці 2012 року Чернігівська районна центральна бібліотека започаткувала творчий проект «Народний рушник – Великому Кобзареві», і вже у березні 2013 року, напередодні Шевченківських днів, в районній бібліотеці відбулося відкриття проекту, в рамках якого народними майстринями протягом з березня 2013 року по лютий 2014 року вишивався рушник та панно під назвою «Тарасова доля» та в якому приймали участь 18 вишивальниць із 9 населених пунктів Чернігівського району. 9 березня 2014 року проведена презентація творчого проекту «Народний рушник – Великому Кобзареві».

В районній центральній бібліотеці діє фотостенд «Хоробрі серця», який розповідає про жителів нашого району військовослужбовців Збройних сил України, які несуть нелегку службу в зоні АТО та охороняють спокій рідної Запорізької землі.

Краєзнавча діяльність завжди була і залишається одним із пріоритетних напрямів роботи бібліотек району. З 2001 року в ЦБС діє краєзнавча програма «Мій рідний край – моя історія жива». В межах програми організовуються зустрічі з місцевими письменниками, поетами, краєзнавцями, екскурсії цікавими містами та природничими куточками Чернігівського краю.

Постійно проводяться презентації нових книг краєзнавця М.М.Єременка: «Край шляху Муравського», «Чернігівка пам’ятає», «Атакує Покришкін», «Українська голгофа», «Мир усім», «Солдати Перемоги» І та ІІ частини та інші. Всі бібліотеки ЦБС збирали та надавали відомості для другого випуску довідника М.М. Єременка «Солдати Перемоги» про воїнів-земляків, котрі повернулися з фронтів та відбудовували народне господарство на території району.

У вересні 2013 року відбулася презентація книги чернігівського журналіста Сергія Пилиповича Медведєва «Зірка в небі» про Героя Радянського Союзу О.П.Чуриліна, який у 1943 році брав участь у звільненні Чернігівського району від фашистських загарбників.

Видавнича палітра бібліотек постійно поповнюється власними пошуковими та методичними матеріалами, а саме: бібліографічними покажчиками, матеріалами організаційних заходів, виданнями творчого доробку аматорської літературної творчості, методично-практичними порадами та рекомендаціями.

Чернігівська районна центральна бібліотека об’єднала поетичні твори обдарованих літературними здібностями наших земляків в поетичному альманаху «Полинова колиска»: випуск перший (1997 р.), випуск другий (1998 р.), випуск третій (1999 р.), випуск четвертий (2000 р.), випуск п’ятий (2003 р.). У вересні 1998 року до 215-ої річниці заснування селища Чернігівка видана поетична збірка "Над Чернігівкою небо голубе».

У 2011 році до 55-річчя М.М.Єременка районна центральна бібліотека видала бібліографічний покажчик «Микола Миколайович Єременко – літописець Чернігівського краю». Також до 75-річчя від дня народження О.Р. Горобея, «самодіяльного художника України» був виданий рекомендаційний біобібліографічний список «Олександр Романович Горобей» із серії «Митці рідного краю».

У березні 2012 року до 45-річчя заснування Чернігівської дитячої музичної школи виданий бібліографічний покажчик «Коли душа й талант працюють разом», а також у районній бібліотеці відбулася презентація книги «Вибрані твори» чернігівського поета і письменника Володимира Миколайовича Коваленка.

Майстрам декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва нашого району присвячений бібліографічний покажчик «Грає веселка на витворах дивних» виданий у травні 2012 року. У вересні 2012 року видано краєзнавчий путівник Л.В. Синєпольської «Меноніти у козацьких степах» із серії «Туристичними стежками рідного краю», в якому розповідається про поселення менонітів на території нашого району.

А 16 грудня до 60-річчя від дня народження В.М. Коваленка проведено літературно-поетичний вечір-вшанування «Землі своєї полум’яний син» та випущений біобібліографічний покажчик «Не лякайсь мого крику, о доле…». Калінінською селищною бібліотекою-філією була видана збірка віршів місцевої поетеси і художника Любові Павлівни Сердечної «Мистецька перлина Чернігівського краю».

З метою вшанування героїв афганської війни до 24-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану в Чернігівській районній бібліотеці видано бібліографічний покажчик «Обпалені афганським сонцем». В ньому розповідається про воїнів-земляків нашого району, які виконували інтернаціональний обов’язок в Афганістані.

У березні 2013 року виповнилося 100 років від дня народження Тричі Героя Радянського Союзу, маршала авіації, льотчика-винищувача Олександра Івановича Покришкіна біографія якого тісно пов’язана з нашим районом. До цієї знаменної дати виданий бібліографічний покажчик «Легендарний ас». У жовтні 2013 року підготовлено рекламно-інформаційний буклет «Привчаємо дітей читати».

В рамках відзначення 2014 року як Року учасників бойових дій на території інших держав в Чернігівській РЦБ випущений бібліографічний покажчик «Вогненними дорогами чужих країн», в якому увічнено пам'ять військовослужбовців Чернігівського району, які брали участь у громадських та національно-визвольних конфліктах ХХ століття  на території  інших держав.

У травні 2015 року відбулася презентація книги нашого земляка, поета Володимира Павловича Кисляка «Я Вас люблю…». З метою відзначення 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-річниці завершення Другої світової війни, а також до 100-річчя від дня народження нашого земляка, Героя Радянського Союзу Волошка Г.С. видано бібліографічний покажчик «Григорій Семенович Волошко». 

До 30-річчя Чорнобильської трагедії у квітні 2016 року упорядковано та презентовано бібліографічний покажчик про жителів Чернігівського району, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС «Опромінені болем наші земляки».

Чернігівська центральна районна бібліотека є організаційно-методичним центром для бібліотек-філій і систематично здійснює різнопланову діяльність з підтримки та впровадження інновацій в роботу ЦБС.

Нині Чернігівська районна центральна бібліотека - це інформаційний і культурно-просвітницький центр селища і району. Щорічно її читачами є понад 1300 мешканців, книжковий фонд становить більше 45 тисяч примірників книг і періодичних видань, для відвідувачів — вільний доступ до мережі Інтернет. Чернігівська районна бібліотека для дітей обслуговує понад 1100 читачів, книговидача складає 26 тисяч примірників. В книжному фонді понад 17 тисяч книг і періодичних видань, для читачів передбачено безкоштовний доступ до мережі Інтернет.

В соціокультурній діяльності бібліотек визначаються три основні напрямки: заходи освітнього характеру, інформаційного спрямування та інтелектуально-розважальні. Що ж до тематики, наголоси ставляться на читання і формування художньої культури читачів, відродження та збереження народних традицій, звичаїв та обрядів, виховання поваги до рідної держави, її історії, рідного краю та його природи, виховання правової культури.

Бібліотеки проводять заходи до державних та народних свят, визначних суспільно-політичних і культурно-мистецьких подій: День Соборності України, День вшанування учасників бойових дій на території інших країн, День Чорнобильської трагедії, День пам’яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, День Конституції України, День незалежності України, День звільнення району від фашистських загарбників, День прав людини, День Святого Миколая, Новорічні та Різдвяні свята тощо.

Ми покладаємося у своїй роботі на досвід і знання, підтримку та відродження української культури та духовних джерел, допомогу в соціальній адаптації молоді, розвитку загальної ерудиції, творчих здібностей та обдарувань, формування екологічної культури, здорового способу життя.

Нині наші бібліотеки – це центри відпочинку і духовності, це плідна праця з місцевими краєзнавцями, поетами, письменниками, музикантами, художниками, талановитими людьми і просто – цікавими особистостями. Бібліотеки – це картотеки й каталоги, це стелажі з книгами, атласами, нотами, газетами й журналами.

Це абонемент, читальні зали, Інтернет і диспути, ранки і вечори. Та найбільше чим пишаються бібліотеки нині – це наші читачі. Бо в центрі уваги бібліотекаря завжди був, є і буде користувач, його запити, інтереси. Адже саме тут кожен може наблизитися до скарбів світової думки, знайти велику користь душі своїй, піднятися над буденністю і поринути у віртуальний світ Інтернету.

Запрошуємо до наших бібліотек всіх тих, хто прагне нових знань, нових книг та інформації, нових вражень і здивувань.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора